Jak czyścić i konserwować naczynia żeliwne?

Marian 28 wrz , 2014 0 Comments Kuchnia

nowoczesna patelnia żeliwna skeppshult

Naczynia żeliwne, mimo że sprawiają zupełnie inne wrażenie, są bardzo delikatnym sprzętem kuchennym, z którym należy obchodzić się z wyjątkową dbałością. Czyszczony i konserwowany w odpowiedni sposób może posłużyć nam przez lata, a bywa również i tak, że przechodzi z pokolenia na pokolenie.  W naszych kuchnia znaleźć możemy zarówno garnki i patelnie żeliwne, jak i wykonane z żeliwa brytfanny do pieczenia, maszynki do mielenia mięsa oraz tłuczki. Jak czyścić i konserwować naczynia żeliwne, aby ich nie zniszczyć i aby mogły długo spełniać swoje funkcje?

Należy poznać kilka podstawowych zasad. Na naczynia żeliwne mogą działać w bardzo negatywny sposób różnego rodzaju czynniki atmosferyczne oraz chemiczne. Skutkiem takiego oddziaływania jest po prostu bardzo szybka korozja. Producenci naczyń tego typu znaleźli jednak na to sposób. Wyroby z żeliwa pokrywane są warstwą lakieru, emalii lub cyną. Dodatkowa warstwa ma stanowić barierę ochronną naczynia. Zanim użyjemy naczyń żeliwnych po raz pierwszy, powinniśmy starannie przepłukać je bardzo gorącą wodą. Wielbiciele zmywarek mogą poczuć ogromny zawód, ale naczyń żeliwnych nie należy myc w zmywarce do naczyń. Pozostaje czyszczenie ręczne.

Nie jest wskazane również używanie środków chemicznych. Bezpieczne wyczyszczenie naczynia żeliwnego może okazać się często bardzo trudnym zadaniem, ale nie jest niemożliwe. Gdy nam się już uda ten wyczyn powinniśmy garnek czy patelnię posmarować tłuszczem. Oczywiście po jego uprzednim osuszeniu. Rodzaj tłuszczu nie gra roli.  Może to być masło, margaryna lub olej jadalny. Dzięki takiemu zabiegowi, sprawimy, że naczynie zachowa czystość i świeżość. Będzie również odpowiednio zakonserwowane, aż do momentu, gdy będzie nam znowu potrzebne. Nagrzanego naczynia żeliwnego nie powinno się zalewać zimna wodą. Warto od czasu do czasu wlać do niego tłuszcz i podgrzać na kuchence.

Ścianki naczynia wchłoną tłuszcz, dzięki czemu będziemy mogli użytkować je przez wiele lat. Jego nadmiar, po wysuszeniu garnka, możemy usunąć papierowym ręcznikiem lub ściereczką. Naczynie powinno mieć dostęp powietrza. W innym wypadku szybko pojawi się na nim rdza. Z tego właśnie powodu nie można przykrywać garnka lub patelni żeliwnej przykrywką i w ten sposób przechowywać. Myjąc naczynia unikajmy ostrych przedmiotów. Druciana myjka, a nawet ostra strona gąbki może je uszkodzić. Resztki jedzenia powinny być od razu usunięte. W przeciwnym razie przywrą do naczynia tak mocno, że potem możemy mieć problemy z ich usunięciem.

Written By Marian